Kaimo bendruomenių lyderių išvyka
Rugsėjo 13 d.-14 d. arti pusšimtis Kėdainių krašto bendruomenių lyderių vyko į mokomąjį dviejų dienų vizitą – išvyką po Druskininkų ir Lazdijų krašto bendruomenes.
Mokomojo vizito tikslas – Kėdainių rajono VVG teritorijos kaimo plėtros dalyvių bendruomeniškumo, kūrybiškumo ir verslumo skatinimas. Pirmas susitikimas vyko su VšĮ „Sūrūs vėjai“ atstovais, kurie pristatė savo veiklą. „Sūrūs vėjai“ – tai pažintinių programų ir maršrutų organizatoriai, turintys ilgametę patirtį dirbant su paslaugas teikiančiais menininkais, amatininkais, ūkininkais, bendruomenėmis Druskininkų savivaldybėje. Organizatoriai sudaro galimybes Druskininkų savivaldybės vietos gyventojams, ūkininkams, amatininkams, menininkams, kaimo bendruomenėms plačiau pristatyti savo paslaugas, produktus, dirbinius, taip stiprinant jų veiklą ir jų idėjas.
Susitikimas su Leipalingio miestelio bendruomenės atstovais vyko Leipalingio dvare, kuriame bendruomenė pristatė savo bendruomeninę veiklą ir jų teikiamas edukacines programas, dalyvavome edukacinėje programoje. Vėliau vykome į susitikimą su Viečiūnų kaimo bendruomene „Versmė“ lyderiais. Bendruomenės aktyvi narė Agnė pristatė bendruomeninę veiklą, sėkmingai įgyvendintus projektus, bendruomenės iniciatyvas, dalyvavome autentiškoje programoje „Dzūkiška GRIEKYNĖ“, kurioje susipažinome su Dzūkiškomis tradicijomis su degustavome tam kraštui būdingų patiekalų.
Mokomojo vizito antrą dieną lankėmės Menų kalvėje, kurioje po vienu stogu veikia vietos menininkai, amatininkai ir dalyvaudami edukacinėje programoje, patys pasijutome puikiais menininkais. Vėliau vykome į Malūno kalvę. Malūno kalvė – unikali vieta, kurioje eksponuojamos Lietuvos ir užsienio kalvių metalo skulptūros, senieji kalvystės ir buities – taikomojo metalo įrankiai bei įrenginiai, įvairūs ūkio padargai. Veikiančiame vandens malūne atkurta senovinė metalo apdirbimo įranga. Turėjome galimybę pamatyti unikaliausių eksponatų – kalviškosios kryždirbystės, įtrauktos į UNESCO nematerialaus kultūros paveldo sąrašą, dirbinių („saulučių“) kolekciją.
Po pietų vykome į Lazdijų kraštą susipažinti su bendruomenės vykdoma edukacine programa „Dzūkijos razbainykai“. Dzūkijos miške, kad įveikti klastingų razbainykų išpirkos reikalavimus, sprendėme įvairias užduotis. Kepėme ant laužo blynus, bulves, lašinukus, ragavo laužo dūmais kvepiančių užkandžių.
Viešėdami Dzūkijos krašte, dalyviai aiškiai suprato, kad spręsti iškilusias problemas ar įgyvendinanti projektą, būtina partnerystė ir bendradarbiavimas. Šaunu, kad gražios bendruomenių iniciatyvos yra palaikomas ne tik vietos valdžios, verslo atstovų, bet ir skatinamos kurti naujas iniciatyvas ir tradicijas.
Lėšas projektui įgyvendinti skyrė Lietuvos respublikos žemės ūkio ministerija.